KARŞIYAKA S.K TARİHİ

KARŞIYAKA SPOR KULÜBÜ TARİHİ

 

 

1908 yılında Meşrutiyet ve İttihat-ı Terakki Partisi’nin hürriyeti ilan ettiği yıl, gençlerin dilinden düşmeyen “yaşasın hürriyet” sloganı ve heyecan dolu günlerde, gençler “hürriyet” nidaları atıyordu.

Ancak futbol, Türk olmayanların tekelindeydi. İzmir’de Rumlar, Ermeniler ve İngilizler birçok spor kulübü kurmuştu. Panionios, Apollon bunların başlıcalarıydı. Azınlıklar, kendi aralarında maçlar yapmakta, egemenliklerini futbol sahalarına yansıtmışlardı. O tarihlerde yürekleri futbol aşkıyla tutuşan Karşıyakalı altı genç aralarında ortak para toplayarak bir top alıp, Osman Paşa Camii’nin yanındaki arsada futbol oynamaya başladılar.

Bu arsa şimdiki çocuk yuvasının bulunduğu köşkle, bir tarafı Alaybey’de, diğer tarafı Karşıyaka’da olan geniş bir bahçe, Sahibi ise Omiros adında Rus asıllı ve eşi İngiliz olan Karşıyakalı bir ailedir.

Sözü geçen gençler, Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin, yağmurun çiselemesi üzerine bir zeytin ağacının altına sığınarak, topluluk kurmaya karar verirler. Bir başkaldırı hareketi olarak 1 Kasım 1328, (yani 1912’de) Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü’nü yani bugünkü adıyla Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluşunu gerçekleştirirler. “Kaf Sin Kaf” K.S.K. harflerinin eski dilde okunuşudur. 1914′te Altay’ın kuruluşuna kadar Karşıyaka, İzmir’deki tek Türk spor kulübüdür.

Karşıyaka Kulübü’nün bir numaralı üyesi ve kurucusu Kadızade Zühtü Işıl, 1.Dünya Savaşı ve Milli Mücadele’de 8 yıl Türk ulusunun bağımsızlığı için cepheden cepheye koşar, hatta Filistin cephesinde “Kanal Harekatı” sırasında İngilizler’e esir düşer.

Kulübün renkleri yeşil ve kırmızıdır. Kuruluş yıllarının koşullarında yeşil ve kırmızının, ulusalcı ve dinsel birleştirici anlamları bulunmaktadır. Yeşil Müslümanlığı, kırmızı da Türklüğü temsil eder.

Kaptan Raşit Kadızade, Suat Karşıyaka, Refik Civelek, Kaleci Salih, Çakır Kemal, Örnekköylü Hüseyin, İtalyan Hanri Barter, Kemal Paşalı Sarı Ali, Muharrem Hüsamettin ve Zühtü Işıl, yeşil-kırmızılıların tarihindeki ilk on biridir. Kuruluş aşamasında altı genç ile birlikte Hüsnü Tonak, Tahir Bor, Fevzi Fikri Altay ve Sezai Çullu da yer almıştır. Kurulan takım, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na kadar yabancılarla kıra kırana maçlar oynamıştır.

Santrafor olarak oynayan eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in de bulunduğu takım, Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Anadolu’da Mustafa Kemal’in ordularına katılan takım, çeşitli cephelerde savaştı. İzmir’e ilk giren kuvvetler içinde yer alan Karşıyakalılar, vatanlarını düşman işgalinden kurtardılar.

  Savaş bitiminde takım yeniden toparlandı. Karşıyaka Spor Kulübü’nün ilk kadrolarından biri, yandaki fotoğraftadır. Arkada Salih, Çakır Kemal, Suat Karşıyaka; orta sırada Dr. Kemal Tahsin, Örnekköylü Hüseyin, Sabri Süleymanoviç, Emin, Hüsnü; ön sırada Hasan, Refik, Kadızade Raşit, Kadızade Zühtü Işıl.
1924 yılında Fenerbahçe, Karşıyaka’nın davetlisi olarak İzmir’e geldiğinde büyük bir olay oldu. O yıllarda yalnızca Altay’ın bulunduğu İzmir’de Göztepe, İzmirspor ve Altınordu gibi kulüpler henüz kurulmamıştı. Karşıyaka 1926 yılında İzmir şampiyonu oldu.
   
Kadızade Zühtü Işıl, Karşıyaka Spor Kulübü’nün ilk kurucularındandır. Futbol oynamıştır. Yaşar Aksoy’un “Kaf Sin Kaf Tarihi”nde Işıl’ın gümrük komisyonculuğu yaptığı belirtiliyor.

Osmanlı Padişahı Sultan Reşat’ın hassa askeri iken çekilmiş fotoğrafı yukarıda.

Zühtü Işıl, 9 Eylül 1922′de İzmir’e giren Türk ordularının en önünde kılıç salladı. 22 Nisan 1985′te 89 yaşında vefat etti. Mezarı Hacılarkırı’nda bulunuyor.

Karşıyaka’nın ilk kimlik kartının bir yüzünde futbol topu, tenis raketi ve golf sopaları yer alıyordu. (üstte) “Sağlam vücutta, sağlam fikir bulunur” yazılı kartta, “Hüviyet varakası, ismi Zühtü Işıl, Ğederinin ismi: Tevfik Bey, tevellüdü 313 (1897), kayıt no:2, Kulübe dühulu Teşrinisena : 1328 (1912), Adresi: Karşıyaka Alaybeyi Yalı Caddesi, 63.” yazmaktadır. Kartın diğer yüzünde yeşil ve kırmızı renklerin üzerinde “Karşıyaka” yazmaktadır.
  Yandaki fotoğraf, araştırmacı Yiğit Akın tarafından şu açıklama ile birlikte sunulmuştur:

“Muhtemelen 1910′ların ilk yarısına ait bir fotoğraf. Fotoğrafın altına düşülen not, anlayabildiğimiz kadarıyla; ‘Karşıyaka idmancılığının unutulmaz hatırası’ şeklinde.
Fotoğraftakilerin isimleri soldan sağa sırayla, ayaktakiler: Hamdi, Mithat, Tevfik, Celal,İsmail, Hasan Fevzi, ortadakiler: Mehmet, Kenan, oturanlar: Raşit, Mazhar, Zühtü.a

Bu futbolculardan Raşit, çok sevilen ve sayılan bir futbolcu idi. 1. Dünya
Savaşı’nın ikinci yılında Kafkasya’da şehit oldu. Karşıyakalılar bir vefa
örneği olarak, uzun yıllar altyapı oyuncuları arasından ‘raşit’ takımları
oluşturdular ve yerel liglere bu isimle katıldılar. (Daha sonraki yıllarda bu vefa örneği Asım adlı futbolcu

 

Atatürk ve K.S.K.

 

 

ATATÜRK VE KARŞIYAKA

    ATATÜRK, İzmir’i Yunanlılardan kurtardığı günün gecesini Karşıyaka’da İplikçizade köşkünde geçirir.Onuruna verilen yemeğe K.S.K. yöneticileride davetlidir. Kurtuluş Savaşı nedeniyle Spor faaliyetlerini durduran kulübün yeniden faaliyete geçirilmesi emrini vermiştir.

 

Daha sonra 13 Ekim 1925′de kulübü ziyaret ettiğinde kulüp şeref defterine şöyle yazar;

Atatürk’ün Şeref defterine yazdıkları ;

“Karşıyaka Spor Kulübünde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihar’a çok şayandır.Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvvet-i saadeti ne bariz görülmektedir.”

 

Gazi Mustafa Kemal (13 Teşrinevvel 1925) 

Atatürk’ün K.S.K.’yi ikinci ziyaretinde,K.S.K. Şeref defterine yazdıkları;

“Bu defa ki ziyaretimde geçen aylar da masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm.Teşekkür ve tebrik ederim.”

Gazi Mustafa Kemal

(24 Haziran 1926)

(İsmet İNÖNÜ, Fahrettin Paşa,Dr. Tevfik RÜŞTÜ)

 

    M ustafa Kemal’in İzmir’in kurtarıldığı ve 10 Eylül 1922 tarihinde İzmir’e ilk girdiğinde geceyi Karşıyaka’da İplikçizade Köşkü’nde geçirmiştir.Atatürk eve girişte yere serili Yunanistan bayrağını kaldırmış ve tüm dünyaca bilinen ; “Bir Millet istiklalinin timsali olan bayrak çiğnenemez!” sözünü burada söylemiştir.   

 

Karşıyaka’lıların Atatürk sevgisinden bir yaprak :  

    11 Ekim 1925 tarihinde, Alsancak Kordon’daki evinde,balkonda (Şimdiki Atatürk Müzesi) oturan Mustafa Kemal Paşa’ya Karşıyaka’lılar,simgelerinden olan körfez vapurundan tazahurat yapmışlardır.Atatürk de bu tezagurat karşısında Karşıyaka’lılara şu sözleri söylemiştir:

“İzmir’in Karşıyaka’lıları,sizleri muhabbet ile selamlarım.Ben bütün İzmir ve İzmir’lileri severim.Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim.Yalnız bir rastlantı beni Karşıyaka’ya daha fazla bağlamıştır.Karşıyaka’lılar!Anam sizin sinenizde! Sizin topraklarınızda yatıyor! Karşıyaka’lılar, İzmir’i gördügüm gün öncelikle Karşıyaka’yı ve orada sizin topraklarınızda yatan anamın mezarını gördüm.” demiştir.

Amblemimizdeki Ay Yıldız

 

   

     Atatürk ,kulübümüzü ikinci ziyaretinde kendisine İsmet İNÖNÜ ve Fahrettin ALTAY eşlik ediyordu . 

 1. Dünya ve Kurtuluş Savaşında cepheden dönen Karşıyaka’lılar , yeniden kurdukları takım ile hiç gol yemeden şampiyon olmuşlardır. Futbolcuları kutlayan Mustafa Kemal Atatürk ; bu başarılarından ötürü K.S.K.’nün Yeşil – Kırmızı amblemlerinde Ay – Yıldız kullanılmasını istedi.

Bu onur Türkiye’de sayılı kulüplerde bulunmaktadır.

  Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü  bize bahşettiği bu güzel armağan için, minnet ve şükranla anıyoruz.

Bir Cevap Yazın